Kredyty hipoteczne są na pozór bardzo do siebie podobne, gdy jednak porówna się poszczególne oferty to wychodzi, że nie każda propozycja jest dla nas równie korzystna. Najlepiej byłoby więc sprawdzić szczegółowo wszystkie dostępne propozycje, jest ich jednak tak dużo, że nie każdy ma czas na tworzenie podobnych zestawień.

Ale od czego mamy internet? W sieci możemy znaleźć porównywarki, które niezbędne zestawienia kosztów kredytowych zrobią za nas. Porównywarka to ogromna wygoda, bo na wynik czeka się dosłownie kilka sekund, a całość podana jest w przejrzystej formie. Co więcej, kryteria wyboru kredytu dla siebie możemy dowolnie wybierać, np. porównując wysokość oprocentowania albo wartość miesięcznej raty. Porównywarki oceniają różne kredyty, od drobnych pożyczek gotówkowych po duże kredyty hipoteczne.

Trzeba tylko podać cel kredytu i jego wysokość. Najbardziej wymagające są kredytu hipoteczne, bo tutaj liczą się jeszcze inne kryteria, takie jak wiek czy rodzaj pracy. Te dane należy wpisać do porównywarki – bez nich oferta nie będzie dostatecznie rzetelna, ponieważ przy takich samych zarobkach osoba młoda dostanie inny kredyt niż osoba w wieku 40 lat. Wybieramy też rodzaj rat. Raty równe oznaczają, że każdego miesiąca wpłacamy do banku dokładnie taką samą kwotę, podczas gdy w ratach malejących miesięczne zobowiązanie jest coraz niższe, ponieważ płacimy coraz mniejsze odsetki.