Zakładanie lokat bankowych staje się coraz powszechniejszą praktyką oszczędzania pieniędzy, nic dziwnego zatem, że banki prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie jak największej liczby klientów do swojej placówki. Najlepsze lokaty oszczędnościowe oferują oprocentowanie nawet na poziomie 8 procent brutto, a do tego lokatę można założyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko przez internet założyć konto w jednym z banków, a potem zgłosić wniosek o złożenie depozytu na określony przedział czasu. Co ciekawe, nawet jeśli lokata jest w praktyce długoterminowa, podlega ona dziennej kapitalizacji, a jej oprocentowanie wynosi ponad 6 procent.

Banki starają się też zaoferować swoim klientom takie depozyty, które nie będą podlegały podatkowi Belki, co pozwoli zaoszczędzić kilkanaście procent zysku z lokaty. Lokaty zakładane przez internet są w ofercie coraz większej liczby banków, nawet tych, które do tej pory nie przykładały zbyt wielkiej wagi do bankowości internetowej.

Wydaje się, że to właśnie internetowe depozyty będą w niedalekiej przyszłości najbardziej popularne. Nic dziwnego, skoro coraz więcej osób na dostęp do sieci, a zawieranie umowy online jest przede wszystkim wygodne i oszczędza masę czasu, ponieważ nie trzeba umawiać się na wizytę w banku, a aplikację można złożyć o dowolnej porze dnia. Tym bardziej, że z internetowych ofert bankowych korzystają przede wszystkim ci, którzy mają lepsze dochody, a więc są to bardziej wartościowi klienci z punktu widzenia banku, dla których warto przygotować specjalną ofertę. Plusem lokat zakładanych przez internet jest również to, że nie trzeba koniecznie być klientem danego banku aby skorzystać z jego propozycji depozytowych, choć najwięcej korzyści widać tam, gdzie zakładanie lokaty wiąże się jednocześnie ze skorzystaniem z dodatkowej usługi danego banku – głównie chodzi o założenie internetowego konta. Internetowe konto osobiste jest z reguły bezpłatne i dostępne przez 24 godziny na dobę, a korzystanie z niego najczęściej wiąże się z mniejszymi wydatkami niż w przypadku konwencjonalnych kont obsługiwanych przez placówki bankowe. Takie internetowe konto może się w końcu wydać klientowi na tyle atrakcyjne, że zacznie on korzystać również z innych propozycji nowego banku.