Wrzesień jest miesiącem, w którym banki szczególnie intensywnie zachęcają swoich klientów do zaciągania kredytów hipotecznych. Banki prześcigają się w promocjach i obniżkach, ale każdej takiej ofercie należy się przyjrzeć bardzo dokładnie.

Kredyt Bank proponuje kredyt hipoteczny z marżą w wysokości od 1,5 do 1,7 procent w przypadku zadłużania się w złotówkach, oraz 2-2,4 procent w przypadku kredytów w euro. Konkretna wysokość marży uzależniona jest głównie od wysokości kwoty kredytu oraz od tego, czy kredytobiorca może wpłacić wkład własny w wysokości kilkunastu procent wartości nieruchomości. Marżę kredytu można jeszcze bardziej obniżyć, korzystając z innych usług finansowych Kredyt Banku. Koszt kredytowy będzie o 0,1 procent niższy jeśli klient założy w banku ROR, będzie korzystał z karby debetowej albo kredytowej oraz wykupi ubezpieczenie na życie. O 0,2 procent niższy koszt kredytu będzie wtedy, gdy klient wykupi assistance oraz ubezpieczenie od czasowej niezdolności do pracy i utraty pracy. Skorzystanie z wszystkich proponowanych przez Kredyt Bank produktów finansowych zaowocuje obniżką o 0,5 procent i zerową prowizją za udzielenie kredytu.

{jumi[*2]}

Citi Bank Handlowy pobierze i prowizję i marżę, a ich wysokość również będzie uzależniona od wysokości kredytu hipotecznego w złotówkach. Oba te koszty można zmniejszyć korzystając z dodatkowej oferty Citi Banku: karty kredytowej, linii kredytowej, ubezpieczeń i Planu Inwestycyjnego. Wysokość marży w Citi Banku nie zależy za to od wskaźnika LTV, zatem bez względu na to, czy ktoś wpłaci wkład własny czy nie, marża nie będzie wyższa niż 2,3 procent. Prowizję za kredyt można obniżyć wyrażając zgodę na podwyższenie marży o 0,2 punkty procentowe.

W Eurobanku klienci, którzy wpłacą minimum 10 procent wartości kupowanej nieruchomości, mogą liczyć na ofertę „Lekki Start”. Wykupując dodatkowo ubezpieczenie na życie i zakładając ROR, na który będzie przelewana pensja klienta, otrzymuje się obniżkę marży: jej wysokość będzie wynosiła 0,8 procent w pierwszym roku kredytowania i 1,25 procent w dalszych latach. Obniżenie prowizji gwarantuje wykupienie ubezpieczenia na wypadek utraty pracy.

Większość banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych korzysta z tak zwanego cross-sellingu, czyli obniżaniu kosztów kredytowych w zamian za wykupienie dodatkowych ubezpieczeń albo innych produktów finansowych oferowanych przez bank.

Kredyt hipoteczny najkorzystniej będzie więc zaciągać wtedy, gdy większość banków oferuje ciekawe promocje. W doborze najwłaściwszej propozycji kredytowej pomocne są porównywarki kredytowe, dostępne w internecie. Pokazują one, jakie warunki spłaty kredytu oferują różne banki, w zależności od dochodów klienta i jego oczekiwań co do wysokości pożyczki. Według portali zajmujących się tematyką finansowo-kredytową, najlepsze są oferty Kredyt Banku, Citibanku oraz Eurobanku, ale godne uwagi są również kredyty hipoteczne udzielane przez ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank oaz DnBNord.