Decyzja NBP w sprawie wysokości stóp procentowych ma ogromne znaczenie dla całego krajowego rynku finansowego. Jest też ważna dla kredytobiorców oraz osób posiadających oszczędności.

Od poziomu stóp zależy bowiem to, jak wysokie będą raty kredytów oraz jak duże odsetki wypracują nasze lokaty bankowe. Oprocentowanie obu tych produktów jest najczęściej zmienne, dlatego stopy procentowe decydują o tym, ile wyniesie miesięczne zobowiązanie wobec banku. Stopa referencyjna NBP jest od ponad dwóch lat na bardzo niskim poziomie, a od siedmiu miesięcy jej wartość wynosi 1,5 procent. Dzięki temu stabilna jest również stawka WIBOR 3M, tak ważna dla posiadaczy kredytów hipotecznych – jej wartość to od ponad kwartału 1,72 procent. Dzięki temu, że WIBOR jest tak niski, raty kredytów hipotecznych są znacznie bardziej przystępne dla płatników.

Rata, w porównaniu do 2012 roku, jest o kilkaset złotych niższa, decyzja RPP oznacza więc dla kredytobiorców poważne oszczędności. Jednak dla posiadaczy depozytów w bankach niskie stopy procentowe to wyjątkowo kiepska wiadomość. Ich pieniądze zarabiają bowiem niewiele – oprocentowanie lokat także jest powiązane ze stopą NBP. Przeciętna lokata przynosi w ciągu roku zysk na poziomie jedynie 1,47 procent, a więc tylko nieznacznie więcej niż wynosi poziom inflacji. Na depozycie można zatem uchronić pieniądze przed utratą wartości, ale nie da się ich pomnożyć.